Username:    Password:     Save Login       Forgot login     Create Membership
  
          


Home
Results
Browse
Search
Points Lists
More FRED stuff:
About FRED
Be A Member
Contact
Privacy
Club Info
USFA Event Ratings
Terms Of Service
WebServices
Blog
Other Sites:
USFA
ROC
USFA Referees
USFCA
CFF/FCE
FIE
Fencing Time
Fencing.net
Fencing Photos

Final Results: 2008 Southeast Section Championship

Junior (U19) Men's Epee:    26 Competitors, a B2 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Barja, Kyle A2008   
2   Hollenbeck, Luke B2008   
3   Isherwood, Bryan B2007   
3   Geraghty, Michael C2008   
5   Santoro, Alessio B2008   
6   Roth, Barrett B2008   
7   Blackwood, Thomas B2008   
8   Jones, Nathan E2008  D2008 
9   Ashkeboussi, Daniel A2008   
10   Tice-Lewis, Max B2006   
11   Shaffren, Craig A2008   
12   Feingersch, Ariav E2008 
13   Worsham, Braxton B2007   
14   Gregorie, James C2008   
15   Jelev, Luboslav C2007   
16   Herrick, Kelly B2007   
17   Dietz, Tommy (Rocco) B2007   
18   Saylor, Harrison B2008   
19   McElwraith, Craig  
20   Davis, Jeffrey E2008   
21   Dry, Dylan D2007   
21   Smith, Garrett  
23   Long, Andrew C2008   
24   Yeramian, Timothee  
25   Ingram, Dillion E2006   
26   Anderson, Mathew T E2008   
Junior (U19) Men's Foil:    25 Competitors, a B2 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Watson, Blake A2008   
2   Crevar, Christian C2008   
3   Butler, Philip B2007   
3   Alter, Joseph B2008   
5   Green, Gabe C2008   
6   Deshmukh, Parth B2007   
7   Chiang, Alex B2008   
8   Robb, Matthew B2008   
9   Jones, Stephen B2006   
10   Whitten, Sean D2007   
11   Delap, Rylan C2008   
12   Jones, Brad B2008   
13   Battad, Charles B2008   
14   Cuchet, Maxime C2008   
15   Morhard, Chris C B2007   
16   Crumpler, John D2008   
17   Tawil, Marc D2008   
18   Lausi, Patrick D2007   
19   Dobmeyer, Sam C2007   
20   Rousseau, Earl E2008   
21   Smith, Garrett  
22   Dooley, Jackson  
23   McElwraith, Craig  
24   Bartlett, Zachary  
25   Montoto, Adrian  
Junior (U19) Men's Saber:    18 Competitors, a B1 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Zipkin, Eli D2007  B2008 
2   Schneider, Allen B2008   
3   Durham III, Benjamin C2008   
3   Badger, Benjamin D2008  C2008 
5   Bryant-Comstock, Jackson A2007   
6   Green, Gabe C2008   
7   Badger, Brendan C2008   
8   Capps, R. Christian E2008   
9   Dobbins, Charlie C2008   
10   Jones, Nathan E2008   
11   Fry, Brian C2007   
12   McElwraith, Craig  
13   Hast, Kern E2008   
14   Smith, Garrett  
15   Clarkson, Travis E2007   
16   Wein, Mikel  
17   Moton, Daniyel  
18   Blanchard, Daniel  
Junior (U19) Women's Epee:    12 Competitors, a E1 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Cook, Saeedah A2007   
2   Caldwell, Laney A2007   
3   Tung, Mary B2008   
3   Murphy, Ashley A2008   
5   Murphy, Alexis C2007   
6   Mead, Alexandria B2005   
7   Bichette, Renee B2008   
8   Ligon, Amanda  
9   Jay, Ella E2008   
10   Paschal, Mattos  
11   D'Addamio, Kate  
12   Beyer, Sami  
Junior (U19) Women's Foil:    8 Competitors, a E1 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Wang, Luona A2007   
2   Makeeva, Valeria B2007   
3   Zhao, Yuwen (Wendy) C2007   
4   Pappas, Lydia C2008   
5   Girardot, Madeleine C2008   
6   Johnson, Morgan B2007   
7   Causey, Emberlee  
8   Aranyi, Shelby  
Junior (U19) Women's Saber:    4 Competitors, a NR Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   McDonald, Margaret D2007   
2   Bryant-Comstock, Avonlea  
3   Paschal, Mattos  
4   Aranyi, Shelby  
Senior Men's Epee:    43 Competitors, a A2 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Cerutti, Franco A2006  A2008 
2   Barja, Kyle A2008   
3   Arnaud, Martin C2007  B2008 
3   Ashkeboussi, Daniel A2008   
5   Hoffman, Joe A2008   
6   Hallman, Nicholas A2008   
7   Shalaurov, Alexander A2004   
8   Bryan, Thomas A B2007   
9   Vail, Bruce A2008   
10   Isherwood, Bryan B2007   
11   Lane, Mitchell A2007   
12   Shaffren, Craig A2008   
13   Herrick, Kelly B2007   
14   Kinney, James A2004   
15   Edgecomb, Michael B2008   
16   Burton, Lance  
17   Jelev, Luboslav C2007   
18   Parrish, Bryce A2005   
19   Wright, Harold C2006   
20   Stevens, Lucien B2008   
21   Blackwood, Thomas B2008   
22   Oztek, Muzaffer D2006   
23   Gobble, Barry D2007   
24   Geraghty, Michael C2008   
25   Roth, Barrett B2008   
26   Santoro, Alessio B2008   
27   Russell, Ben D2008   
28   Kuhnle, Alan D2007   
29   Dry, Dylan D2007   
30   Worsham, Braxton B2007   
31   Seaman, Scott B2007   
32   Cole, Matthew B2007   
33   Tice-Lewis, Max B2006   
34   Saylor, Harrison B2008   
35   Mahling, Rob D2006   
36   Dietz, Tommy (Rocco) B2007   
37   Lingvay, Laurance C2008   
38   Saylor, David E2008   
39   Bowman, Wayne B2004   
40   Anderson, Mathew T E2008   
41   Feingersch, Ariav  
42   Yeramian, Timothee  
43   Nance, Jonathan E2007   
Senior Men's Foil:    27 Competitors, a A2 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Watson, Blake A2008   
2   Alter, Joseph B2008   
3   Green, Michael A2008   
3   Diaz, Julio A2008   
5   Deshmukh, Parth B2007   
6   Quattrociocchi, Andrew B2008   
7   Morhard, Chris C B2007   
8   Chiang, Alex B2008   
9   Hoffman, Joe A2008   
10   Battad, Charles B2008   
11   Kuhnle, Alan D2008   
12   Robb, Matthew B2008   
13   Crumpler, John D2008   
14   Wilson, Todd C2005   
15   Delap, Rylan C2008   
16   Cuchet, Maxime C2008   
17   Triplett, Martin D2008   
18   Humphrey, Benjamin D C2008   
19   Chernomashentsev, Alan B2007   
20   Rousseau, Earl E2008   
21   Becker, William A2007   
22   Blankenship, Mark D2008   
23   Oztek, Muzaffer C2005   
24   Ludwig, Thomas C2006   
25   Burton, Lance  
26   Lanier, William D2007   
27   Montoto, Adrian  
Senior Men's Saber:    21 Competitors, a A1 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Schneider, Allen B2008  A2008 
2   Grainger, Jesse B2007  B2008 
3   Becker, William A2007   
3   Badger, Brendan C2008   
5   Durham III, Benjamin C2008   
6   Blaweiss, Benjamin C2007   
7   Bryant-Comstock, Jackson A2007   
8   Green, Gabe C2008   
9   Andrews, Julian B2004   
10   Hast, Kern E2008   
11   Dobbins, Charlie C2008   
12   Badger, Benjamin D2008   
13   Blakeborough, Alan B2007   
14   Walker, K. Ashley C2006   
15   Taylor, Stephen E2008   
16   Jacobs, Justin D2004   
17   Snelgrove, Lee D2007   
18   Mills, Matthew D2007   
19   Blanchard, Daniel  
19   Mills, Andrew  
21   Marshall, James  
Senior Women's Epee:    13 Competitors, a E1 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Bosco, Marianne B2007   
2   Caldwell, Laney A2007   
3   Murphy, Alexis C2007   
3   Cook, Saeedah A2007   
5   Quinlan, Nicole D2008   
6   Prothero, Courtney E2008   
7   Jay, Ella E2008   
8   Murphy, Ashley A2008   
9   Ligon, Amanda  
10   Wilkens, Patricia  
11   Herrick, Kerry  
12   Wightman, Jennifer  
13   Vega, Deborah  
Senior Women's Foil:    12 Competitors, a E1 Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Wang, Luona A2007   
2   Makeeva, Valeria B2007   
3   Zhao, Yuwen (Wendy) C2007   
3   Brown, Leslie B2006   
5   Pappas, Lydia C2008   
6   Ferguson, Diane B2004   
7   Gallant, Colleen C2006   
8   DeMitchell, Alix C2008   
9   Gobble, MaryAnne D2005   
10   Mao, Rebecca  
11   Pelypenko, Elizabeth  
12   O'Leary, Ellen E2007   
Senior Women's Saber:    3 Competitors, a NR Event       
Place Fencer Club Rating* Rating Earned*
1   Grainger, Chloe B2006   
2   O'Leary, Ellen  
3   Bryant-Comstock, Avonlea  
05/03/2008 - 05/04/2008
(Shriner's) Jamil Temple: Columbia, SC
* Ratings in FRED are NOT official, and are subject to USFA and division policies. The USFA is the final authority for fencer ratings.